Blog

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

29 دسامبر 2020

زمان مطالعه : 2 دقیقه – دیجیتال مارکتینگ چیست؟

 اختراع رادیو به وسیله “گولیلمو مارکونی” (Guglielmo Marconi)، در سال 1986 صورت گرفت. بعد از مدتی سازندگان این محصول دریافتند که می توانند محصولات خود را از طریق رادیو به همه معرفی کنند. بعد از پخش اولین مراسم زنده  اپرا رادیویی در نیویورک، بلیط های این مراسم بلافاصله فروخته شد. شاید بتوان اولین استراتژی دیجیتال مارکتینگ را مربوط به این زمان دانست .

تاریخچه دیجیتال مارکتینگ

تاریخچه دیجیتال مارکتینگ

شکل شماره 1 : تاریخچه دیجیتال مارکتینگ

ظهور دیجیتال با عرصه ورود اینترنت و گسترش پلتفرم وب  آغاز شد. این پلتفرم امکان پیدا کردن اطلاعات مورد نیاز کاربران را در اختیار آن ها قرار می داد. با این حال امکان اشتراک گذاری آن ها را نداشتند. با این تاریخچه، نوبت آن است که ببینیم دیجیتال مارکتینگ چیست؟

 دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ  به معنی بازاریابی دیجیتال و ارائه محصولات از طریق فناوری های دیجیتالی است که در بستر اینترنت فراهم می شود.  این پروسه به دو صورت آنلاین و آفلاین انجام می شود. آغاز این فناوری از سال 2000 آغاز شد و به طور مستقیم برزندگی روزمره مردم  تاثیر گذار شد. مردم بجای مراجعه حضوری در بازار، خرید از بازارهای دیجیتال را به طور فزاینده در زندگی خود گنجاندند.

دیجیتال مارکتینگ مانند یک جعبه ابزار اینترنتی است، که به کمک این ابزارها امکان استفاده از این علم میسر می شود. ابزارها شامل گوگل ادوردز، تبلیغات بنری، گوگل آنالیتیکس، سوشیال مارکتینگ، موشن مارکتینگ و سئو می باشد. در واقع معرفی و پیشبرد محصولات از طریق رسانه های الکترونیکی صورت می گیرد.

اهمیت دیجیتال مارکتینگ در بیزینس

استفاده از ابزارهای دیجیتال پیشرفت های زیادی را در مدت زمان کوتاهی در کسب  وکار ما بوجود می اورد. با دسترسی عموم مردم به اینترنت و گوشی های هوشمند، طیف وسیعی از کاربران مراجعه به بازارهای سنتی را کمتر کردند.

آیا دیجیتال مارکتینک از طریق آفلاین هم امکان پذیر است؟ تبلیغات بازاریابی دیجیتال، تنها از طریق اتصال به اینترنت نیست. بلکه از طریق سایر ابزار های تکنولوژی مانند بیلبوردهای الکترونیکی، اپلیکیشن های موبایل، تلویزیون  و کانال های رادیو امکان پذیر است.

حتما برای شما پیش آمده است که در خودرو با گوشی خود مشغول باشید. طبق آمار 9 درصد از افراد هنگام رانندگی بدون توجه به  بیلبوردهای تبلیغاتی در جاده با گوشی خود مشغول هستند. با این تفاسیر نمی شود به آینده بیلبوردهای بزرگ و تبلیغات سنتی دل خوش کرد.

عصر تبلیغات دیجیتالی

ما در دورانی  از تاریخ بشریت به سر می بریم که سرعت پیشرفت تکنولوژی بسیار بالاست. فناوری های دیجیتال در جهت اسایش و راحتی ما و همگام شدن با سرعت عصر تبلیغات دیجیتالی طراحی شده اند. کسب و کارهایی که تبلیغات خود را محدود به روش های  سنتی کردند کم کم از دنیای دیجیتال حذف می شوند. با توجه به اینکه مشتریان اغلب وقت خود را در فضای مجازی می گذرانند ،ناخوداگاه با تاکتیک های مختلف بازارهای آنلاین مرتبط می شوند. تبلیغات دیجیتال، بروشورهای آنلاین، ایمیل و بیلبوردهای تبلیغاتی همگی زیر مجموعه تاکتیک های  دیجیتال مارکتینگ هستند.

آیا بازاریابی آنلاین برای همه کسب و کارها مفید است؟

البته که پاسخ به این سوال برای فعالیت اقتصادی شما در هر زمینه ای که باشد مثبت است. اگرچه تمام کسب و کارها با یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ پیاده سازی نمی شوند. همانطور که پیشتر ذکر کردیم دسته بندی دیجیتال مارکتینگ  به دو صورت آفلاین و آنلاین انجام می شود. در ادامه به دسته بندی های  بازاریابی آفلاین می پردازیم:

بازاریابی آفلاین

 1. بازاریابی آفلاین پیشرفته

 • بیلبوردها
 • نمونه محصول
 • پیش نمایش محصول
 1. بازاریابی رادیویی

 • تبلیغات رادیویی
 1. تبلیغات تلویزیونی (آفلاین)

بیش از نیم قرن است که تبلیغات تلویزیونی مهمان خانه های ماست. از زمانی که تلویزیون ها با تصاویر سیاه و سفید و کم عرض بودند، احتمالا تا همیشه هم این تبلیغات ادامه دارند. هرچند این نوع تبلیغات هزینه های زیادی صرف می کنند، ولی هدفمند نیستند.

مخاطب تبلیغات تلویزیونی ،عام هستند. اما دنیای موتورهای جستجوگر دیجیتال را در نظر بگیرید که می توانند بر اساس ذائقه شما پیشنهاد دهند. با چنین رقابتی تبلیغات تلویزیونی جایگاه نسبتا پایینی دارد.

 1. بازاریابی تلفنی(آفلاین)

این نوع بازاریابی  سریعترین رشد را در میان اکثر مدل های  آفلاین دارد. اما دوره عمر بازاریابی تلفنی با حضور گوشی های هوشمند بسیار کوتاه شد. چرا که دسترسی مردم به گوشی های هوشمند و اتصال به شبکه اینترنت بیشتر از کامپیوترهای رومیزی شد.

هرچند که در کشور ما ایران، بازاریابی تلفنی مورد استقبال زیادی قرار نگرفت. البته این می تواند به فرهنگ عامه مردم مرتبط باشد چرا که اعتماد سازی از طریق تلفن سخت تر صورت می گیرد.

دیجیتال مارکتینگ (آنلاین)

دیجیتال مارکتینگ آنلاین به  سبکی از بازاریابی دیجیتال  کفته می شود که  از طریق رسانه دیجیتال و اتصال  به اینترنت انجام می شود. این رسانه ها شامل انواع وب سایت ها، ایمیل، شبکه های اجتماعی در دنیای مجازی و غیره می باشند. مباحث مرتبط با بازاریابی  دیجیتال را در 7 قسمت دسته بندی می کنند:

 1. سئو یا بهینه سازی موتورهای جستجو(seo)
 2. بازاریابی محتوایی
 3. تبلیغات در ازای هر کلیک(ppc)
 4. پورسانتی
 5. ایمیلی
 6. شبکه های اجتماعی(smm)
 7. موتورهای جستجو(sem)

اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ

اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ

شکل شماره 2 : اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ

 • واکنش نشان دادن

برای مثال عبارات دستوری مثل “همین الان در کانال تلگرام ما عضو شوید” و “برای دریافت ایمیل اینجا کلیک کنید” .

 • نرخ پرش

منظور کاربرانی است که وارد سایت شما می شوند و هیچ حرکتی انجام نمی دهند واز سایت خارج می شوند.

 • نرخ کلیک

تعداد کلیک های بر روی تبلیغات ولینک های سایت شما در موتور جستجو محاسبه می شود.

 • تکرار

تعداد بازدید یک کاربر در یک بازه زمانی ازتبلیغ

 • لندینگ پیج یا صفحه فرود

با کلیک کاربر روی لینک تبلیغ مستقیما به محصول مورد نظر مرتبط شود.

منابع:

VIRGOOL

DMACOURSE

جهت ثبت سفارشات  برای دیجیتال مارکتینگ خود با شرکت وب سازان در تماس باشید : 02122297057

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Call Now Button
  سبد خرید