Blog

سئو چیست و چرا مهم است؟

16 دسامبر 2020

زمان مطالعه : 3 دقیقه – سئو چیست و چرا مهم است،

 اگر در کسب و کار خود با  سایت سرو کار دارید و یا کسب و کار آنلاین دارید حتما واژه (seo) به گوشتان خورده است. اما سئو چیست و چرا مهم است؟ در ادامه این مقاله به طور مفصل به بررسی داستان این علم  می پردازیم.

سئو (seo) چیست؟

 

سئو چیست؟

شکل شماره 1: سئو چیست ؟

(seo) یا بهینه سازی برای موتور جستجو مخفف عبارت انگلیسی   Search Engine Optimization   است. بهینه سازی سایت به معنی واضح تر فرایند بالابردن رتبه سایت شما در گوگل است. آنچه احتمالا برای شما به عنوان صاحب مشاغل جالب توجه است این  که سئو چگونه باعث افزایش بازده سایت می شود.

اگر شما فروشنده ابزارهای خودرو هستید، آیا ترجیح نمی دادید با  یک تابلو تبلیغاتی محصولات خود را  نشان دهید؟ ارائه خدمات و محصولات شما در موتور جستجو دقیقا مانند تبلیغات ابزار ها می باشد. هر چقدر افراد بیشتری شاهد فعالیت شما باشند کسب و کار شما رونق بیشتری دارد.

گوگل به دنبال صفحاتی است که حاوی اطلاعات مرتبط و با کیفیت در جستجوی خود است. خواندن محتوا و ارزیابی الگوریتم سایت تعیین می کند، که آیا محتوا با آنچه جست و جو می شود مرتبط است یا خیر؟

فاکتورهای رتبه بندی گوگل براساس (seo)

برای رتبه بندی اصطلاحات مد نظر در نتایج جستجو نیازی نیست شما یک محقق موتور جستجو باشید. استراتژی های سئو برای کمک به شما برای اینکه در گوگل رتبه بالاتری داشته  باشید. گوگل برای رتبه بندی وب سایت ها بیش از 200 مولفه دارد. 7 فاکتور مهم آن را در این قسمت از مقاله بررسی می کنیم.

 • داشتن بک لینک های معتبر: بک لینک ها از مهم ترین سیگنال های برتر از طرف گوگل هستند. داشتن بک لینک معتبر، سئو شما را ارتقا می بخشد.

 • اهمیت سئو محتوایی: یکی از ضروری ترین فاکتورها برای گوگل است.

 • دو عامل مهم کیفیت سئو:

 1. بکار بردن کلمات کلیدی
 2. اندازه و حجم آن
 • بهینه سازی سایت از نظر فنی:

  وب سایت شما باید از نظر فنی کاملا بی نقص باشد. سرعت و ریسپانسیو بودن سایت دو عامل مهم در رتبه بندی سایت در نظر گرفته می شوند.

 

 • سرعت سایت:

  حتما شما با کندی سایت مواجه شدید. مهم ترین دلایل کاهش سرعت سایت فایل های سنگین و تصاویر آن است. حتما سرعت سایت خود را با روش های نوین بالا ببرید.

 

 • ریسپانسیو بودن سایت:

  بهینه سازی صفحات وب سایت برای تلفن های هوشمند، بسیار مهم است.

 

 • واکنش کاربران را در نظر بگیرید:

  شناخت رفتار الگوریتم گوگل توسط سئوکارها باعث شده که گوگل را دچار مشکلات زیادی کنند. در نتیجه رفتار کاربر مرکز توجه گوگل قرار گرفت.

 

 • برند سازی:

  شناخت مخاطبان از برند شما موضوع مهمی است. چرا که وقتی برند شما با توجه به سرچ بالای کاربران در صفحات اول گوگل قرار می گیرد.

 

 • بهینه سازی سایت برای نتایج جستجو صوتی:

  حتما شما هم شاهد تغییر در نحوه گفت و گو ها در شبکه های مجازی بوده اید. اکثر گفت وگو ها از حالت متنی به صوتی تبدیل شده است. با تغییر رفتار کاربران قابلیت های گوگل نیز به روز رسانی می شود. آمار جستجوهای صوتی در گوگل در حال افزایش است.

 

 • گرفتن گواهی های امنیتی:

  یکی دیگر از فاکتورهای مهم گوگل، فعال کردن گواهینامه های امنیتی (ssl) یا همان (https)  است. در صورت نبود (ssl) ، با ورود به سایت با هشدار امنیتی مواجه خواهید شد.

 

مبحث چند بعدی این علم هر سال در حال تکمیل شدن است. اشاره به  همه جزییات آن در قالب یک مقاله میسر نیست. هفت موردی که در بالا ذکر شد، مهم ترین فاکتورهای بهینه سازی سایت در سال 2020 هستند. اگر قصد شما دیده شدن و پیشی گرفتن از رقبا در رتبه بندی گوگل است، رعایت تک تک موارد بالا ضروری است.

ابزارهای (seo):

در اینجا چهار ابزار سئو هستند که می توانید به وسیله آن ها  نکات گفته شده در این مقاله را بررسی کنید.

 • Seo power suite
 • Seo spy glass
 • Buzz bundle
 • Website auditor
 • Rank tracker

 

پیدایش موتورهای جستجو

موتورهای جستجوگر

شکل شماره 2 : پیدایش موتورهای جستجو

 

برای چگونگی انجام این کار باید ابتدا چگونگی کارکرد موتور جستجو را بدانید. قبل از ظهور این موتور ها، کاربر باید اطلاعات سایتی که می خواست را کامل بلد باشد. بعد از گذشت زمان و گسترش دنیای وب سایت ها، دانستن همه آن ها عملا غیرممکن بود.

در این صورت اکثر سایت ها با داشتن اطلاعات خوب از دید اکثر کاربران ناشناخته می ماندند. این مشکل با پیدایش موتور های قدرتمند جستجو حل شد. ربات های جستجو با اسکن سطح سایت ها، براساس کلمات کلیدی آن ها نشانه گذاری می شوند.

شما با سرچ یک کلمه در گوگل می توانید صفحات مرتبط را ببینید. هرچقدر این کلمه بیشتر در صفحه بکار برده شده باشد، در رتبه بندی موفق تر عمل می کند.

 

سئو چگونه انجام می شود؟

سئو کردن یعنی اینکه طراحی سایت شما دقیقا مطابق ملاک های  گوگل انجام شود. هر چه سایت شما به این ملاک ها نزدیک تر باشد رتبه شما در رنج بالاتری قرار می گیرد.

 

چرا سئو مهم تلقی می شود؟

سئو مهم است چون پای پول در میان است. همانطور که در مثال ابتدای بحث اشاره شد، فروشنده ابزار خودرو ترجیح می دهد یک تیزر تبلیغی داشته باشد. چندیدن گزینه برای دیده شدن پیش روی شماست. رادیو و تلویزیون، مجلات و روزنامه، و شبکه های اجتماعی بسترهای مناسبی هستند. نتیجه تبلیغات درسایت های بهینه سازی  شده بسیار سودآور تر و مفیدتر است.

چرا نتیجه تبلیغات در سایت به مراتب بهتر است؟

تصور کنید شما تبلیغات خود را در زمینه ای مثل لوازم ورزشی در سطح رسانه ها انجام می دهید. اکثر افرادی که مخاطب این تبلیغات هستند ممکن است نیازی به لوازم ورزشی نداشته باشند.  بازده این تبلیغات نسبت به هزینه ای که می کنید بسیار ناچیز است.

حال تصور کنید افرادی که به دنبال لوازم ورزشی، کلمه مدنظر را در گوگل جستجو می کند. اگر سایت شما این کلمه را در رتبه بالای نتایج داشته باشد، پروسه خرید از فروشکاه شما صورت می گیرد.

تصور کنید شما تبلیغات خود را در زمینه ای مثل لوازم ورزشی در سطح رسانه ها انجام می دهید. اکثر افرادی که مخاطب این تبلیغات هستند ممکن است نیازی به لوازم ورزشی نداشته باشند.  بازده این تبلیغات نسبت به هزینه ای که می کنید بسیار ناچیز است.

حال تصور کنید افرادی که به دنبال لوازم ورزشی، کلمه مدنظر را در گوگل جستجو می کند. اگر سایت شما این کلمه را در رتبه بالای نتایج داشته باشد، پروسه خرید از فروشکاه شما صورت می گیرد.

 

دیگر مزیت های سئو چیست؟

 • افزایش دیده شدن سایت
 • اعتبار و برند شدن در سایت
 • رونق کسب و کار و سود بیشتر
 • قرار گرفتن در یکی از 5 مورد جستجوی گوگل
 • کاربردی شدن بیشتر یک سایت
 • هزینه کمتر در مقابل سود بیشتر

محتوا چیست؟ (محتوا پادشاه است)

محتوا به عنوان یکی از مهم ترین ملاک های رتبه بندی به سایت ها مورد توجه موتورهای جستجو است. به هر میزان کیفیت تولید آن بالاتر باشد، سایت رتبه بالاتری خواهد داشت. محتوا می تواند به صورت متن، عکس، ویدئو و … باشد. البته با توجه به استقبال کاربران، ویدئو ها باعث جذابیت بیشتری در سایت هستند.

لینک های سایت

لینک ها ابزار سنجش اعتبار سایت ها هستند. مصلما هر چه تعداد لینک ها بیشتر و از وب سایت های با کیفیت تری باشند، رتبه آن هم بالاتر خواهد شد. البته برخی سئوکارها با ایجاد لینک های نامعتبر گوگل را گمراه می کنند.

انواع روش های سئو؟

 1. کلاه سفید (White hat seo)

 

کلا سفید یا  اخلاقی، تمام ملاک های بهینه سازی و استراتژی های آن کاملا قانونی انجام می شوند. این روش به زمان زیادی احتیاج دارد، اما با توجه به روش های دیگر نتایج بهتری را در پیش دارد.

نکات مهمی که در روش کلاه سفید باید رعایت شود:

 • محتوای مناسب سایت
 • ساختار سایت
 • بهبود سرعت سایت
 • تصاویر
 • لینک های معتبر

 

 1. کلاه سیاه (black hat seo)

همانطور که از اسمش پیداست در روش کلاه سیاه، سئوکارها به دنبال فریب کاری و روند غیر قانونی هستن. برای بالابردن رتبه وب سایت خود با روش های نامعتبر سعی دارند گوگل را دور بزنند.

سئو منفی نمونه ای ازروش کلاه سیاه می باشد که متاسفانه اغلب توسط برخی افراد انجام می شود. این کار غیر اخلاقی و منفی است.

 1. کلاه خاکستری (gray hat seo)

مخلوطی از از دو روش سیاه و سفید است که از تکنیک هر دو استفاده می شود. در این روش باید حتما توسط متخصص انجام شود و زمان نسبتا کمتری احتیاج دارد. از نظر تخصصی بهترین نوع بهینه سازی شمرده می شود.

هزینه انجام (seo) چقدر است؟

 

همانطور که اشاره شد بهینه سازی سایت با تعیین یک کلمه کلیدی انجام می شود. با سرچ آن کلمه در گوکل نتایج  سایتی که تعداد آن کلمه را بیشتر بکار برده باشد، بالاتر است.

هزینه انجام آن به عوامل و البته به متخصصی که آن را انجام می دهد دارد. عواملی مثل زمانی که برای انجام کارصرف می کند، نوع وب سایت، رقابت شما بستگی دارد.

حتما قبل شروع کار وعقد قرارداد با متخصص سئو، انتظارات و اهدافتان را مشخص کنید.

 

جمع بندی:

در این مقاله به اطلاعاتی درمورد بهینه سازی سایت و انواع آن اشاره مختصری  شد. همانطور گه اشاره شد این علم  دائما در حال رشد و به روز رسانی است. برای یادگیری این علم باید همگام با اخرین تغیرات پیش بروید.

 

منابع:

NOVIN

DANIALTAHERIFAR

جهت ثبت سفارشات  برای بهینه سازی سایت خود با شرکت وب سازان در تماس باشید : 02122297057

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Call Now Button
  سبد خرید